R
reprezentacija.ba
12. Maj 2026
Dok su ljekarske prognoze govorile jedno, Amir Hadžiahmetović odlučio je vjerovati sebi. Samo nekoliko sedmica nakon što je iz N/FSBiH potvrđeno da zbog povrede propušta Svjetsko prvenstvo i da ga čeka operacija, vezista Hull Cityja napravio je potez koji je iznenadio čak i ljude unutar reprezentacije – odgodio je hirurški zahvat kako bi ostvario san i putovao na Svjetsko prvenstvo.
Bio je to rizik koji mnogi vjerovatno ne bi prihvatili. Ipak, želja da obuče dres Bosne i Hercegovine na najvećoj svjetskoj pozornici bila je jača od svega. Nakon brojnih pregleda, konsultacija sa specijalistima i teških razgovora sa porodicom, Hadžiahmetović je izabrao konzervativni način liječenja, svjestan da preuzima ogromnu odgovornost, ali i da se prilika poput Svjetskog prvenstva možda pruža samo jednom u životu.
– Nevjerovatno je što je učinio – govorio je Barbarez na konferenciji za medije, a da je cijela priča gotovo filmska u razgovoru za Reprezentacija.ba portal priznaje i sam Hadžiahmetović.
– Zaista sam mnogo sretan. Sve što se dešavalo u posljednjih mjesec dana djeluje kao scenario za film. Velika je stvar putovati sa svojom državom na Svjetsko prvenstvo i osjetiti čari takvog takmičenja. Nisam želio propustiti ovu priliku.
Otkrio je kako je nakon brojnih konsultacija sa vrhunskim doktorima odlučio pokušati izbjeći operaciju.
– Donio sam odluku da idem sa tzv. konzervativnim liječenjem. U obje opcije postojao je određeni rizik, ali za sada ide sve super. Posebno sam zahvalan našem reprezentativnom doktoru i velikom čovjeku Senadu Maksiću, kao i Zoranu Tocilju kod kojeg sam radio veliki dio rehabilitacije. Radi se o vrhunskom stručnjaku i čovjeku bez kojeg bi mi ovo bilo sve dosta teže.
Kada je riječ o ambicijama reprezentacije, optimizma mu ne nedostaje.
– Grupa izgleda dobro, ali nikoga ne smijemo potcijeniti. Švicarska, Katar i Kanada imaju kvalitet i bilo kakvo opuštanje moglo bi nas skupo koštati. Ipak, vjerujem da možemo proći dalje, pa šta bude.
Posebnu pažnju privukla je i zanimljiva porodična anegdota stara čak 17 godina. Naime, njegova majka je još tada na Facebooku objavila zajedničku fotografiju Amira i Sergeja Barbareza uz opis: “Budući selektor sa svojim igračem.”
– Majka je ispala prava vidovnjakinja. Vjerovatno je to bila majčinska intuicija. Fotografija je nastala na jednoj utakmici reprezentacije kada je Barbarez završavao trenersku licencu. I meni i njoj je bila velika želja da se fotografišemo s njim, a danas, kada pogledamo sve ovo, djeluje nestvarno – rekao je kroz osmijeh.
Dolazak u Hull City i saradnju sa Sergejem Jakirovićem opisuje kao pun pogodak u karijeri.
– Trebala mi je promjena. Engleski fudbal je mnogo grublji i dinamičniji. Nije slučajno što kažu da je Engleska posebna priča. Najveća razlika u odnosu na Tursku je kriterij suđenja – ovdje se stalno igra na granici faula i tempo je nevjerovatan.
O saradnji sa Jakirovićem govori samo u superlativima.
– Jakirović je vrlo pragmatičan i jednostavan čovjek. Igrači ga poštuju i vole. Na njegov nagovor sam došao u Hull i ovu sezonu ću pamtiti po lijepim stvarima. Hull je prošle godine jedva ostao u ligi i to zahvaljujući gol razlici. Ove godine je bio cilj plasman u sredinu tabele i uz sve poteškoće koje smo imali u funkcionisanju, poput kazni za dovođenje igrača, mi smo sada na vrhu i čekamo to finale na Wembleyju. Prelijepa priča. Ako uđemo u Premier ligu, to će biti inspiracija za mnoge i potvrda one fraze “nije u šoldima sve.
Kako mu na kraju sezone ističe posudba iz Bešiktaša, neizbježno je pitanje šta slijedi nakon ljeta.
– Ako bismo izborili ulazak u Premier ligu, onda definitivno postoji šansa da budem i dalje u Hullu, ali vidjet ćemo kako će se sve to odigrati na kraju. Ne treba zaboraviti da sam vezan ugovorm sa velikim klubom kao što je Bešiktaš i opet je to neka “win-win” pozicija. Najvažnije je u ovom trenutku da me zdravlje posluži, ostalo – šta Bog da, istakao je Hadžiahmetović na kraju razgovora.
12. Maj
N
Nedim
13. Maj 2026 11:45h
Tačno je tako,želja je jedno… Daj bože da da svi budu zdravi,a ovi da se baš oporave. Nemamo mi te rostere kao neki veliki.Pa nek se i pripaze,šta Nedaj bože da neoporavljeni se povrijede opet, tada ce pauza biti godina najmanje.Zato opreza puno,a igre ce biti još puno.Slažem se sa svima gore,da samo najzdraviji i najspremniji idu na SP
B
Bajro
13. Maj 2026 11:33h
Ima istine u gore komet. Al ako je mr.111 napisao da ako ovaj nemogne ici,otvara se mjesto za igraca V.J. Jel mislio na Janelta? Taj scenario zaboravimo,definitivno. Svaka čast Hadžiji, ja nemislim da ce tek oporavljen moci igrati.Pa ni Hajradinovic pogotovo.Oba su mi draga,al na takvo takmičenje moraju ici samo zdravi i spremni… 150%. Nažalost u taj sredini mi imamo samo jednog igrača,Burnica na toj smotri kao veznog ja nevidim.Šunjic je za destruktivne stvari i on tu ima svoje mjesto, al prema naprijed to nije njegovo,nit je bilo ikad
A
Anonimus
13. Maj 2026 08:18h
Ako vodi “kao turiste”, onda je trebao povesti i Barišića i Hajradinovića, koji su možda zaslužniji od Hadžiahmetovića!…
E
Eldo
13. Maj 2026 07:03h
Jako mi je bilo Zao kad sam vidjeo da Se povrijedio, jer cestit je igrac i Drago mi je sto ce ozdraviti Koliko toliko!
tako mi Se isto Zao za Barisica, jer covjek je uvijek tu bez pogovora !
A
Anonymous
R
Real-an
13. Maj 2026 03:25h
pa uzeo je jednom saricu, dakovacu.. nije velika steta. amir je zasluzio da ide
13. Maj 2026 00:47h
Ovo mi sve nekako lici da on putuje na svjetsko kao clan reprezentacije al ono ko turista. Eto tek da u CV da stoji ucesnik na WM.Steta ako je nekom zdravom uzeo mjesto bez obzira na njegov(skromni)doprinos u kvalifikacijama.
1
111
R
Real-an
13. Maj 2026 01:12h
Kao prvo, Amir je odigrao na visokom nivou ono što je igrao. I onaj penal zabio, tako da… Druga stvar, selektor je kazao da je on rekao da će biti oporavljen do 23. kad se okupljaju. 3. stvar – ako ne bude spreman, mislim da se gleda da V. J. upadne tu. Eventualno i neko sa rezervnog spiska, ali ne vjerujem da će selektor povesti nespremnog igrača. Dokazao je i ti na primjeru Hajradinovića, vjerovatno oporavljenog, ali od jeseni bez utakmice u nogama.
13. Maj 2026 00:47h
Ovo mi sve nekako lici da on putuje na svjetsko kao clan reprezentacije al ono ko turista. Eto tek da u CV da stoji ucesnik na WM.Steta ako je nekom zdravom uzeo mjesto bez obzira na njegov(skromni)doprinos u kvalifikacijama.
R
Real-an
13. Maj 2026 00:47h
Ovo mi sve nekako lici da on putuje na svjetsko kao clan reprezentacije al ono ko turista. Eto tek da u CV da stoji ucesnik na WM.Steta ako je nekom zdravom uzeo mjesto bez obzira na njegov(skromni)doprinos u kvalifikacijama.
S
sapnica
13. Maj 2026 00:45h
Pregolemo je da imamo igrača u Engleskoj. IStina da nije Hull kažnjen finansijski teško bi dobio priliku, ali ovako je dobio priliku i pokazao da može da igra taj nivo najnormalnije!!!
R
Rame
13. Maj 2026 13:23h
Ziv bio majci i uspjesan. Ko god kosti svoje ostavlja i zdravlje zarad ove repke na pravom smo putu da postanemo sila. Sretno nam bilo.
3
0
Rame